Tipy a rady

Bojíte se o stádo? Pořiďte si elektrický ohradník!

Jaro je v plném proudu a chovatelé mají plné ruce práce s údržbou pastvin a výběhů. Zvířata, která byla přes zimu ustájená, je třeba zabezpečit tak, aby neutíkala a zároveň ochránit před útoky predátorů. Řešíte-li podobný problém i vy a přemýšlíte nad tím, jak se s ním vypořádat co nejefektivněji, vsaďte na elektrické ohradníky. V porovnání s klasickou dřevěnou ohradou v pod je jeho instalace jednodušší, rychlejší a také podstatně levnější. Vyhnete se náročné výstavbě spojené s betonováním sloupků – tyčky elektrického ohradníku jednoduše zarazíte do země a přesto se pro zvířata stane neprostupnou bariérou.

Elektrický ohradník ochrání, ale nezraní

Princip, na kterém elektrický ohradník funguje, je následující. Ze zdroje elektrického napětí nebo usměrňovače do něj přibližně každou vteřinu proudí elektrické proud o vysokém napětí, který při krátkodobém styku se zvířetem nebo člověkem nepředstavuje žádné riziko. U některých zvířat je vhodné vyšší napětí, protože jejich hustá srst může elektrický proud do značné míry izolovat. Přesto však před instalací výrazně doporučujeme odbornou konzultaci se zvěrolékařem. Další výhodou je i úsporný provoz – v porovnání se systémy, kterou jsou pod proudem neustále, až dvakrát tak nižší.

Jakmile se zvíře dostane s ohradníkem do kontaktu, získá k němu respekt a nebude se k němu dále přibližovat. Zvířata rychle pochopí, že pro ně každý střet s oplocením znamená další nepříjemnou ránu. To samé platí i o divokých zvířatech, které by chtěly do ohrady nebo na pastvinu proniknout. Pokud vaše stáda pravidelně zužují predátoři, budete si moct oddechnout. Elektrický ohradník pro ně v porovnání s klasickým oplocením představuje nepřekonatelnou bariéru, které se raději obloukem vyhnou.

Redaktorka

Přidat komentář

Klikni a komentuj