Domácí mazlíčci Hlodavci

Historie chovu činčil v kostce

Módní hit začátku 20. století , kožich z činčily, způsobil, že se činčily ve své původní vlasti, na svazích And v Peru a Chile téměř nevyskytují. Na jeden kožich se tehdy spotřebovalo asi 160 kožek a cena jedné kožky se v roce 1930 pohybovala kolem 200 dolarů za kus. V roce 1923 se podařilo Američanovi M. F. Chapmanovi získat jedenáct činčil, které jsou vlastně předky všech v současnosti chovaných činčil v zajetí, na komerční chov, od kterého si sliboval vysoké zisky.

Chov činčil se stal velmi populární v padesátých a šedesátých letech 20. století. V součastnosti komerční chov není takový atraktivní. Příčinou je malá poptávka a hlavně kvalita kožek. Srst je zvláštní tím, že každý chlup je rozštěpený na jemná vlákna. Původní zbarvení srsti bylo světle šedé až tmavě šedé. V současnosti se chovají i jiné barevné mutace, a to bílá, stříbrná, černá, béžová a hnědá. V zajetí chovaní jedinci jsou již nejsou vystaveny takovým klimatickým podmínkám, jako jejich předkové a mají méně kvalitní srst. Nejčastěji chovaným druhem je Činčila pravá. Dosahuje délky kolem 30 centimetrů a má nápadné dlouhé hmatové chlupy. Mohou se dožívat více než 20 let. Mnoho chovatelů zklamalo rozmnožování činčil.

Pohlavně dospívají v 8. měsíci, samičky však mohou být pohlavně dospělé již ve 4. měsíci. Činčily jsou polyestrické zvířata a délka cyklu je 28 dní. Říje trvá 3 dny. V té době mají otevřený poševní vchod a vylučují vaginální sekret. Nerozmnožují se jako králíci nebo morčata. Je to hlavně dáno délkou těhotenství, a to je 120 dní. Samičky vrhnou jedno až šest mláděte a rodí dvakrát ročně. Porod probíhá rychle a matka požírá plodové obaly. Samička může být oplodněna hned další den po porodu. Mláďata přicházejí na svět zcela vyvinuté a schopné samostatného života. První měsíc se živí pouze mateřským mlékem. Jejich váha je 30 – 60 gramů.

Štítky