Domácí mazlíčci Kočky

Jak na chov kočky v domácím prostředí?

Čím dál častěji se kočka stává součástí domácností, i když stále převládá její chov v exteriéru nebo smíšeně v domácnosti s potulováním se po okolí. Kočka je sice inteligentní a společenská, ale stále zůstává nezávislým tvorem, jehož povelem poslušnosti jako psa nenaučíte. Je však čistotná, a proto je možné chovat ji výlučně v domácnosti.

Jednou z nejpodstatnějších věcí, které kočka potřebuje pokud žije v interiéru, je kočičí toaleta. Základem je nepropustná nádoba, kterou si buď koupíte v chovatelském obchodě, na internetu nebo si ji zhotovíte sami. Použít se dá cokoliv – stará mísa, dřevěná bedýnka, krabice s nepropustným dnem, ale zlatým standardem je obdélníková plastová nádoba. Pokud chcete eliminovat zápach ze záchůdek, je dobré zvolit krytý záchůdek, který navíc poskytne kočce soukromí. Je však mnohem dražší. Jako materiál v záchodku je nejvhodnější speciální písek či kamínky, které obalí trus a moč, ty se pak dají snadno vyjmout a zčásti pohlcují pach.

Je nepsaným pravidlem, že na každou kočku v domácnosti by měla být alespoň jeden pokoj. Čili pokud chováte tři kočičky, měli byste mít alespoň 3-pokojový byt. Ale je to individuální, každá kočka má jinou povahu a jiné nároky na životní prostor. Nezapomeňte na otevřená okna, balkónové dveře. Je třeba zajistit jejich vhodnou síťkou či jiným materiálem odolným vůči Mackin drápem. Pokud se vám podaří vhodně zabezpečit balkón, pro vaši kočku to bude ideální, bude moci být na čerstvém vzduchu a sledovat okolí a přitom bude chráněna před vnějšími nástrahami.

Aby vám kočička přinášela radost, je třeba zajistit její dostatečně podnětné prostředí. Škrabadlo na drápky by mělo být nezbytností protože v přírodě si kočky brousí drápky o kůru stromů. Pokud by si přece jen vybrala kočka místo škrabadla gauč či křeslo, je třeba odnaučit ji tomu. Pomoci vám může sprej s vodou, který použijete vždy, když ji přistihnete brousit si drápky na nevhodném místě nebo šplhat na záclony.

Každá kočka v domácnosti by měla mít vlastní misku s vodou a krmivem. Nejlepší v jiné místnosti. Dbejte na čistotu vody ale také krmiva, kočky jsou velmi citlivé na chemii v potravě