Tipy a rady

Jízda na koni a zdraví: Proč má pozitivní vliv?

Jízda na koni patří mezi úžasné kratochvíle, které by si měl čas od času dopřát každý z nás. Máte-li v blízkém okolí jízdárnu, měli byste si tam vyrazit a udělat si výlet v sedle. Koně nám dělají společnost již po tisíce let a i navzdory tomu, že se jejich role v posledních desetiletích změnila, stále jsou našimi velkými pomocníky.

Jízda na koni má na naše zdraví blahodárný vliv – pomáhá nám předcházet civilizačním chorobám a pozitivní působí na svalový, dýchací, kardiovaskulární a kosterní systém. A neměli bychom zapomínat ani na příznivé účinky na lidskou psychiku – jízda na koni vede ke zlepšení sociálních vztahů či snížení agresivity.

Koně se využívají v rámci takzvané hiporehabilitace, jejíž podstatou je přenášení pohybu koňského hřbetu na tělo jezdce. Ten se mimo jiné zlepšuje v koordinaci pohybu a rovnováhy. Při jízdě dohází k nabourání patologických pohybových stereotypů a účinné je i teplo zvířete, které pomáhá k uvolnění svalového vypětí.

A mohli bychom pokračovat ještě velmi dlouho. Díky jízdě na koni se zlepšuje naše soustředění a stimulují smysly. Jízda je však samozřejmě vhodná i pro ty, kteří žádnou duševní či tělesnou poruchou netrpí – tak jako tak jde o bezkonkurenční relax, V žádném případě však nezapomínejte na základní jezdecké potřeby v podobě přilby a vesty. Spousta začínajících i zkušených jezdců bezpečnostní prvky podceňuje, ale i pád ze sedla bývá tvrdý a bez ochrany hlavy a páteře může skončit velmi špatně.

Při nákupu se proto neorientujte pouze na cenu a vsaďte na kvalitní materiály. Potřeby pro jezdce by navíc měly být i pohodlné a neomezovat jezdce v pohybu. Poohlédněte se po nich v některém ze specializovaných obchodů, kde zakoupíte ochranné prvky, ale ta kompletní sortiment oblečení.

Redaktorka

Přidat komentář

Klikni a komentuj