Nezařazené

Malý kontinentální španěl – malý pes s velkou duší

Trpíte samotou a rádi byste si pořídili čtyřnohého přítele? Proč ne, směle do toho. Pokud vám to však dispozice bytu neumožňují, nechte větší plemena obyvatelům rodinných domů a poohlédněte se po něčem menším. I s malým pejskem si totiž můžete užít spoustu zábavy a co víc – poskytne vám tolik lásky, než kolik by vám ji dal bernardýn. Pokud se v obrovské spoustě plemen nevyznáte a navíc nemáte s chovem žádné zkušenosti, mohla by vaše volba padnout na malého kontinentálního španěla. Netušíte, o které rase bude řeč? Zkuste si vzpomenout na dobové obrazy světoznámých umělců jako Rembrandt, Goya nebo van Rubens a na nich vyobrazené roztomilé psíky, které dělaly společnost šlechtičnám. Už jste doma?

Pejsek, kterého dámy milovaly a pánové brávali na hony

Malý kontinentální španěl je skutečně prastaré plemeno, které se těší popularitě již od středověku. Mimo jiné si je oblíbily i Marie Terezie, madame Pompadour a Maria Antoineta. I přes velmi malé proporce (minimální váha pejska je cca 1,5 kg a průměrná výška v kohoutku asi 28 cm) se mrštní španělé využívali k lovu zajíců, štvaní lišek a divokých prasat. Hbitost, která je dána harmonickou stavbou těla, jim zůstala dodnes a vyžadují od svého páníčka dostatek pohybu. Hodí se ke sportovně založeným lidem, kteří si udělají čas na procházku v parku a občasné aportování. Nejsou agresivní, ale naopak velmi hraví, inteligentní a učenliví.

Noční motýl nebo barevný motýlek?

V praxi rozlišujeme dvě varianty, které se liší pouze v postavení uší. Malí kontinentální španělé s visícíma ušima jsou známí jako phaléne (francouzsky „noční motýl, můra“), psi s postavenýma ušima jako papillon (francouzsky „motýlek“). Obě plemena jsou charakterově totožné a vaše rozhodnutí je tak pouze otázkou osobního vkusu. Zdůrazňujeme, že není vhodný k chovu v kotci a nesnáší dlouhodobou samotu. Máte-li ovšem jistotu, že na něj budete mít dost času, neváhejte ani minutu. Španělé jsou sice malí vzrůstem, ale o to větší duchem.

Redaktorka

Přidat komentář

Klikni a komentuj