Domácí mazlíčci

Péče seniora o domácího mazlíčka

Ztráta životního partnera po několika desetiletích soužití je velmi těžká životní zkouška. Ovdovělí senioři se mohou uzavírat do sebe, nekomunikují s okolím, pomalu chřadnou a brzy následují svého zesnulého partnera. Naopak je mnoho seniorů, kteří se života nechtějí jenom tak vzdát, svůj žal ze ztráty milované poloviny řeší nerudností až agresivitou vůči svému okolí, a proto jsou velmi neoblíbení. Není se čemu divit, že i jejich rodinní příslušníci hledají možnosti, jak se zbavit zodpovědnosti za neakceptovatelné chování svých rodiče či prarodičů a hledají vhodné ubytování v domovech pro seniory či domech s pečovatelskou službou prostřednictvím nové online služby Senior Kontakt. free_240415

Pocit osamělosti, zbytečnosti, společenské izolace, studu za své stáří a vzhled a ztráty smyslu života seniora dokáží zmírnit domácí mazlíčci. Každodenní péče o psa nebo kočku zvyšují starým lidem sebevědomí, jelikož opět získávají za někoho zodpovědnost a důležitou náplň svého bytí. Den přestává být dobou mezi probuzením a uléháním do postele, senior přestává žít ze vzpomínek a trávením příjemného času se zvířetem žije přítomností a těší se na budoucnost. Zvířata samozřejmě nemohou nahradit mezilidské vztahy, ale na druhou stranu neřeší rozdíly mezi mládím a stářím a krásou a ošklivostí. Jejich majitelům přináší radost a třeba i dlouho odpíraný úsměv, mohou se jim svěřit se vším, co je trápí a dokonce je vědecky prokázáno, že hlazením zvířátka se zklidňuje srdeční činnost a snižuje krevní tlak.

Kromě psychické podpory posilují domácí mazlíčci seniorům i fyzickou kondici, a to při přípravě krmení, při jejich hygieně (koupání), stříhání, zbavování klíšťat, při hře v domácím prostředí nebo při procházce po parku. Především psi potřebují určitý denní rytmus, jehož dodržování pro seniory je léčebným prostředkem proti zmatenosti a nesoustředěnosti.